Site Rengi


CE Belgesi

CE Belgesi Nedir?

CE Belgesi – Sertifikası Nedir? Ce Belgelendirme süreçlerini Tüm Türkiye de 2008 yılından beri birçok sektöre farklı ürün gruplarında hizmet veriyoruz. İhracat süreçleriniz de ürününüz sınırlara takılmasın ,güvenli bir üretim olsun. Belge Türk olarak Ce Belgelendirme süreçlerinizi tamamen biz yönetiyoruz , sorunsuz bir şekilde tamamlıyoruz. Detaylar için  web sitemizden bilgi alabilir ve bizimle iletişim kurabilirsiniz.

ce işareti

Ce İşareti Nedir ?

CE işareti Nedir ? Bir ürünün, amacına uygun kullanıldığında, insana, hayvana, çevreye ve aynı ortamdaki diğer ürünlere zarar vermeyeceğini ifade eden bir işarettir. CE İşaretinin(belgesinin) zorunlu olduğu 23 ürün grubu dahilinde ki tüm ürünlerin CE İşareti (belgesi) olmadan AB’ye ihracatı mümkün değildir. Türkiye’de ise son yasal değişikliklere göre ürünün CE işareti (belgesi) taşıması zorunlu hale gelmiştir. Bu zamanla tüm CE işareti (belgesi) zorunlu olan ürünlere getirilecektir.

Avrupa Topluluğu ve mevzuatı kabul eden diğer ülkeler için Avrupa Uygunluk (Conformité Européenné) anlamına gelir.

Avrupa Birliği Komisyonları tarafından yayımlanan direktifler kapsamında birçok ürünün sağlık, güvenlik, emniyet konularında.  Avrupa Birliği Direktif ve Standartlarına uygunluğunun sağlanması ve bu sayede ürünün serbest dolaşımının mümkün hale gelmesi amaçlanmıştır.

CE İşareti, AB’nin, teknik mevzuat uyumunun sağlanması için, 1985 yılında benimsediği. Yeni Yaklaşım Direktifleri ve Yönetmelikleri kapsamında yer alan ürünlerle ilgili olup ürünlerin. AB’nin ilgili direktiflerindeki temel gereklere uygun olduğunu ve gerekli işlemlerden geçtiğini gösteren işarettir.

Bu direktif ve yönetmelikler ülkemiz tarafından 2002 yılından itibaren sırasıyla uygulamaya konulmuştur.

Onaylanmış Kuruluşlar

Avrupa Birliği ile imzalanan Gümrük Birliği Anlaşması uyarınca Türkiye AB’nin ürünlere ilişkin teknik mevzuatını uyumlaştırmayı taahhüt etmiştir. Bugüne kadar ülkemiz 250 civarında mevzuatı uyumlaştırmıştır ve mevzuata ilişkin güncellemeler yetkili kuruluşlarımız tarafından takip edilmektedir. Saha denetimleri Ticaret Bakanlığı sorumluluğundadır.

Ülkemizde halihazırda görev yapan kuruluşlara ve bu kuruluşların hangi alanlarda faaliyette bulunduğuna dair liste NANDO sisteminde yer alıyor. Türkiye’deki onaylanmış kuruluşlar a ve hangi alanda faaliyette bulunduklarına dair listeye ulaşmak için  tıklayınız.

Ce Belgesi almak için Danışmanlık firmalarından destek almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ce İşareti Yönetmeliği 

Bu Yönetmeliğin amacı; ürüne “CE” işareti konulması yöntemlerini düzenleyen uygunluk  değerlendirme modülleri ile bu işaretin kullanılmasına dair usûl ve esasları belirlemektir.

  • CE” işareti aşağıdaki şekle ve orana uygun olarak “CE” harflerinden oluşur:

CE Belgesi

  • Küçültülmesi veya büyütülmesi gereken durumlarda yukarıda yer alan şekildeki oranlara uyulur.
  • İlgili teknik düzenlemede aksi belirtilmediği müddetçe, “CE” işareti asgarî 5 mm ebadında olur.

ce belgesi veren

CE Belgesi Nasıl Alınır ?

  • Üretici Başvurusunu firmamıza iletir.
  • Ce Belgesi alınacak ürün için teknik bilgiler ve teknik dosya da olması gerekenler birlikte tamamlanır.
  • Ürünün ilgili direktiflerine göre yapılması gereken testler var ise onlar yerine getirilir.
  • At Uygunluk beyanı hazırlanır.
  • Ürüne uygun etiket oluşturulur.
  • Ürünün Risk analizi oluşturulur.
  • Şartlar ve ürün uygun ise firmaya Teknik Dosyası , ce belgesi ve raporları teslim edilir.

Detaylı Bilgi almak için firmamızın alanında uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.

 

 

 

06 Ekim 2020
CE Belgesi için yorumlar kapalı
168 kez görüntülendi